Wycieczka do Mosznej w ramach projektu FŚNiT
Kolejnym przystankiem, który niestety już kończy nasza przygodę z Fascynującym Światem Nauki i technologii była wizyta w zamku w Mosznej. Pałac, który posiada bogatą historię zaczarował nas architekturą i pięknym parkiem. Specjalnie dla nas, tym razem komnaty zamkowe zamieniły się w doświadczalne pracownie i mogliśmy poznać kolejne ciekawostki ze świata przyrody. Wśród nich znalazły się Architecturium, Lucemium i Energium, które wprowadziły nas w światy architektury, światła i energii. Zamieniliśmy się w architektów i budowlańców, którzy stworzyli swoje pierwsze konstrukcje budowlane, stworzyliśmy poduszkową tęczę, poznaliśmy znaczenie energii odnawialnej na świecie, a także malowaliśmy światłem.
AW
Pierwszaki w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu
W ramach projektu FŚNiT pierwszaki ze swoją panią udały się do Tetaru Lalki i Aktora w Opolu. Wizyta pomogła zrozumieć naszym najmłodszym uczniom co znaczy pojęcie teatru przedmiotu, rekwizytu i aktora. Dzięki specjalnym ćwiczeniom dzieci przeniosły się w świat wyobraźni i mogły tworzyć własne scenariusze w głowach. Poznały również pacynki, kukiełki, marionetki i jawajki, które biorą udział w sztukach za pomocą aktorów. Wielkie wrażenie wywarła na pierwszakach wystawa lalek teatralnych. Dzieci obejrzały również spektakl teatralny, a następnie udały się na warsztaty, dzięki którym dowiedziały się jak wyglądały początki teatru. Poznały również tajniki gry w maskach, które mogły przymierzyć, a nawet odegrać wybrane postacie.
AW
Facynujące Niwki odkryte przez pierwszoklasistów
31 marca 2015 roku kolejny raz udaliśmy się na ciekawe warsztaty w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii , który realizujemy w naszej szkole. Tym razem, zajęcia w Ośrodku Szkoleniowym w Niwkach przeznaczone były dla uczniów klasy pierwszej. Pracownie Humanicum, Roboticum, Technologicum i Ecologicum wprowadziły nas do wyjątkowego świata, który łączy naukę z zabawą. Dzięki temu nie nudziliśmy się, a poznaliśmy wiele naukowych ciekawostek. Między innymi mogliśmy zobaczyć gwiazdy w biały dzień (dzięki wyłączeniu atmosfery), dowiedzieliśmy się dlaczego mówi się, że „kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa”, a program „Stellarium” pozwolił nam zaobserwować planety z Księżyca zupełnie z takiej samej perspektywy jak w 1969 roku widział je Armstrong – pierwszy człowiek na Księżycu.
Następnie zaprojektowaliśmy roboty z klocków Lego, bawiliśmy się również humanoidalnymi robotami oraz klockami KNEX, dzięki którym powstały liczne konstrukcje jak mosty, samochody i wiatraki.
Wycieczka bardzo nam się podobała, czekamy na kolejne!
AW